Mówiąc o skrzynkach pocztowych, powinniśmy pamiętać, że obecnie funkcjonuje bardzo wiele ich rodzajów. Przede wszystkim w zależności od ich przeznaczenia podzielić skrzynki pocztowe na nadawcze i oddawcze. Te pierwsze to skrzynki, do których wrzucamy listy i kartki pocztowe, które  chcemy wysłać pod wskazany adres. Skrzynki tego rodzaju ustawienie są przez Pocztę Polską. Natomiast w przypadku skrzynek oddawczych, w których listonosze zostawiają dla nas przesyłki, mamy zwykle do czynienia ze skrzynkami lokatorskimi oraz indywidualnymi.

Skrzynki na listy lokatorskie stawiane są w blokach, kamienicach i apartamentowcach. Mają one dość znaczne gabaryty i podzielone są na przegródki – każdemu lokatorowi przysługuje jedna przegródka. Warto nadmienić, że producenci skrzynek na listy tego typu muszą konstruować je zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia ministerialnego. Znacznie większą dowolność można zaobserwować w przypadku skrzynek indywidualnych, które stawia się przed prywatnymi domami jednorodzinnymi.

Przede wszystkim możemy znaleźć skrzynki na listy, które umiejscawia się w określonym miejscu. Możemy zatem mówić o skrzynkach ogrodowych, skrzynkach na ścianę lub drzwi oraz montowanych na ogrodzeniu. Niejeden producent skrzynek na listy oferuje nam także eleganckie skrzynki wolnostojące, najczęściej w bardzo ozdobnym staroświeckim stylu. Poza typowymi skrzynkami można zawsze zdecydować się również na opcję połączoną z modułem domofonowym – tego typu rozwiązania cieszą się największą popularnością w nowym budownictwie. Z kolei te osoby, które prenumerują jakieś czasopisma, powinny wybrać skrzynkę z tubą, w którą listonosz może włożyć zamówioną prasę.